5 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť na cestách po svete na bicykli

Autor: Karol Voltemár | 7.8.2014 o 13:16 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  10785x

Momentálne som aj s priateľkou na potulkách s bicyklom v Číne v rámci cesty okolo sveta na bicykli. Snažíme sa prejsť na bicykli z Pekingu až do mesta Chengdu. Cestou si chceme pozrieť niekoľko zaujímavostí, ale aj nasať bežný život v Číne. Pred pár dňami som prekročil ceste ďalší pekný míľnik, čo sa týka prejdenej vzdialenosti na bicykli na tejto skvelej ceste. 25 000 km už znie fajn.  Na bicykli sa často zatúlame do miest alebo dediniek, kam noha bežného turistu nikdy nevkročila. Ak sa rozhodneš cestovať po týchto miestach v Číne, tak sa môžeš cítiť chvíľku ako atrakcia. Miestni sa s tebou budú fotiť.

Kondícia pomôže

Nielen na bicykli treba kondíciu. Cestovanie je často veľmi vyčerpávajúce. Prejsť na bicykli 25 000 km, ale aj menší úsek, je aj poriadny kus driny. To si môžeš aj ty vyskúšať, ak sa rozhodneš cestovať na bicykli. Okrem bicykla si budeš so sebou musieť niesť pri dlhšej výprave aj batožinu. Tá dosť spomaľuje. Na oplátku získaš vytrvalosť, silu a naučíš sa prekonávať viac samého seba. Krajinu pri jej prechode nielen preletíš, ako napríklad pri stopovaní, ale ju aj naozaj vidíš a cítiš je vôňu. Nie si zbytočne pomalý napríklad ako keď ideš peši. Cestovanie na bicykli je skvelá alternatíva voči štandardnému spôsobu dovolenkovania. Je akčná a iná. Ten skvelý pocit, že si sa dostal niekde za vlastné je na nezaplatenie. Stačí len vyskúšať.

Oddychuj

Okrem toho cestujeme aj inými dopravnými prostriedkami ako sú tuk tuk, autobus, vlak, auto alebo kamión a v najhorších prípadoch, ak sa potrebujem nutne a rýchlo niekam dostať, aj taxi. Hlavne ak sa potrebuješ zregenerovať po náročnej jazde, či celodennom behaní po pamiatkach. Skvelou kombináciou na ceste je plavenie sa na lodi po mori a jazdenie na bicykloch. To sme si vychutnali v úvode cesty na plavbe medzi ostrovmi v Chorvátsku. Spoznávali sme tak historické mestečká s perfektnou atmosférou a jazdili po cestách bez áut, a v prírode. Prieskum morskej jaskyne na otvorenom mori je skvelý zážitok, ktorý musíš tiež vyskúšať. Bez oddychu to proste pri bicyklovaní nejde. Správny oddych je aj kľúčom k dobrému výkonu, či pohodovej jazde. Niekedy to ale okolnosti úplne nedovoľujú.

Buď trpezlivý

Nie je to vždy ľahké. Hlavne, ak si na ceste dlhodobo. Najčastejšie v problematických krajinách so silnou štátnou reguláciou, ktoré majú v záľube obmedzovať slobody nielen svojich občanov, ale aj turistov. V Iráne môžeš mať problémy pri získaní kódu pri vybavovaní víz. Na hranici som videl ako otočili späť turistov s platnými vízami pre nejaké podozrenie. Ďalších zase niekoľko hodín držali a skúmali ich papiere a prehľadávali auto. Občas je to aj o dávke šťastia. V Číne je to napríklad komplikovanejšie s predlžovaním víz alebo neochotou ubytovať turistov na hoteli. Treba počkať, prípadne skúšať nejaké iné miesta, kde sa to dá. Nie je to veľmi príjemné, ak sa počasie kazí, či silno prší. Bez trpezlivosti na cestách to proste nejde.

Plánuj

Všetko si treba naplánovať a dobre preveriť. Nič dôležité, ako napríklad víza, nenechaj na náhodu. Plánovanie dlhších ciest by malo zodpovedať aj sezóne v danej krajine. Ísť do Indie v období dažďov na bicykli môže byť skvelý zážitok, ale aj nemusí. Určite uznáš, že sa tam lepšie jazdí, ak neprší. Prechod Austráliou v lete tiež nemusí byť najlepší nápad, kvôli extrémnemu suchu a teplu. Buď rozvážny. Na mojej ceste sú veľmi drahou položkou letenky a víza. Letenky je lepšie kupovať v predstihu. Vtedy ja na veľa destinácií dobrá cena. Víza je väčšinou najlepšie vybavovať doma. Okrem tých do Číny, ktoré v Hong Kongu dostaneš omnoho jednoduchšie.

Dobre sa zbaľ

Na každú cestu, dlhú či krátku, sa potrebuješ dobre zbaliť. Zle zbalená batožina môže byť záťažou a limituje ťa na cestách. Pri cestovaní na bicykli je to omnoho ťažšie, pocítiš to hlavne v kopci. Občas na cestách stretneš ľudí, ktorí nesú aj to čo nepotrebujú. Síce oželieš dvoje gatí či pár tričiek a uterák, no tvoj chrbát sa ti poďakuje. Čím viac budeš cestovať, tým bude lepší tvoj zážitok z ciest. Ak chceš cestu dokumentovať, poriadna technika a ľahký notebook sú nutnosťou. Stačí len tá správna výbava na aktivity, ktoré sa chystáš robiť. Pri turistike alebo cyklistike to dokáže urobiť veľký rozdiel v pohodlí. A môže ti zachrániť život aj v horách, kde dobrú výbavu nemožno podceňovať. Riskovať je hlúpe a zbytočné. Dôležité je aj napriek tomu vedieť odhadnúť svoje schopnosti, čo bez skúseností nejde.

Vždy viac ako tisíckrát čítať, je lepšie jedenkrát zažiť. Stačí len tvoje rozhodnutie. Tak ako znie hlavná myšlienka projektu World Bike Travel – Každá myšlienka, príbeh, začína v našej mysli a ak sme dostatočne odhodlaní činmi, sa zhmotní do reality.”. Čo je tvoj sen a čo si bol pre neho ochotný spraviť?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?