Prečo sa v turecku cítim skvele

Autor: Karol Voltemár | 21.9.2013 o 18:42 | (upravené 21.9.2013 o 18:54) Karma článku: 8,45 | Prečítané:  897x

Momentálne som takmer dva mesiace v Turecku, bol som tu aj tri rok dozadu na zhruba mesiac, na svojej ceste okolo sveta na bicykli. Viac na http://worldbiketravel.sk/ alebo https://www.facebook.com/WorldBikeTravel V Erzurume, jednom z nachladnejších miestu tu čakám na Iránske víza. Dostal som kód, ktorý mi umožní v pondelok vyzdvihnúť víza a pohnúť sa ďalej.

Na bicykli som sem prišiel z vývhodu na západ a pocestoval takmer celé východné Turecko. Za ten čas čo som tu mám možnosť pozorovať úplne inú spoločnosť, stretávať ľudí a a všímať si ako to tu funguje. Východné a južné Turecko je viac tradičnejsie. Západ sa viac podobá na Európu, ale predsa tu je niečo iné.

Ľudia

Ľudia, ktorí sa ešte zaujímajú o to čo sa deje okolo nich. Sú otvorení a komunikatívni. Sú hrdí väčšinou na svoju krajinu a radi sa pochvália niečím zaujímavým v okolí alebo svojou rodinou. Tá je základom celej spoločnosti a je silno zakorenená v spoločnosti hlavne v tradičnejších častiach. Pri potulkách sa vám stane, že vás niekto pozve na čaj, jedlo alebo len sa k vám prihovorí. Jeden môj hostiteľ, ktorého som mal aj s jeho priateľkou česť spoznať. Boli srdeční, pripravili večeru a niečo málo sme prehovorili, aj keď angličtinu mali len v základoch. Nechali ma prespať jednú nepeknú daždivú noc a povedali, že som kedykoľvek vítaný. Predtým ma samozrejme nepoznali a nič som od nich neočakával.

Majú svoje ciele v živote a sú pracovití. Možno len iné priority. V niektorých veciach sú povrchní a a v iných zase idú viac do hĺbky. Len málo ľudí som tu videl zaháľať a čakať na nejaký zázrak. Ak niekto nie čo robí, tak je na to väčšinou hrdý a robí to poctivo.Samozrejme nájdu sa výnimky, čo potvrdzujú pravidlo. Otravné na juhu môžu byť nevychované deti, ktoré dotierajú, vykrikujú a pýtajú peniaze. Alebo aj ľudia nespokojní z ich vlastnými životmi, ktorým ego zatienilo zdravý rozum. Takí sa vyskutujú, ale všade na svete. V Turecku v minimálnej miere.

Bezpečnosť

Jedna z top vecí, ktoré potrebujete na cestách je pocit bezpečia. Ten robí cestovanie krajším a umožní bližšie sa dostať k ľudom. Bicykel si môžem nechať pred obchodom, reštuaráciou a ísť dnu bez obáv. Ľudia si tu nechajú prázdny obchod a idú na čaj. Policajtov vidíte minimálne. Už horšie je to s ľudmi pracujúcich v prihraničných oblastiach z Gruzínska napríklad, v ktorom sa máte starý známy pocit, že treba všetko zamknúť a byť v strehu. Za celým poriadkom a bezpečnosťou v spoločnosti je podľa mňa spoločenská kontrola. Ak niekto niečo urobí zle, niekto sa to dozvie, tak je mimo. Mimo spoločnosti, rodiny a viac stratí ako získa. Jediný problém sú mladí ľudia a malé deti z chudobných oblastí, ktoré sú schopné urobiť čokoľvek, lebo ešte nemajú šajnu o tom čo sa patrí a čo nie. Prípadne čo je dobré alebo zlé.

Voľný trh

Veľký plus má táto krajina v rozvinutom voľnom trhu, ktorý je tu doslova vidieť všade. Ľudia predávajú produkty alebo služby, ktoré spoločnosť potrebuje na každo kroku, za cenu, ktorú je ochotný zákazník zaplatiť. Ak niekto zvýši ceny, ponúka zlé služby tak dáva príležitosť ostatným, ktorý ajú viac zákazníkov a teda aj väčší zisk. Tým pádom vzniká aj tlak nielen na cenu, ale aj kvalitu. To sa prejavuje širokou dostupnosťou služieb a produktov , o ktoré je záujem a teda a cestujete nemáte problém. Tým pádom nielen vy, ale aj miestny dostanú za svoje peniaze ďaleko lacnejšie a kvalitnejšie lokálne produkty a služby a to aj v malých marketocha predajniach. Problém je z importovanými produktami, ktorých ceny sú vyššie a to hlavne kvôli kurzu tureckej lýry.

Turista sa o cenu niekedy musí byť, lebo niektorí predajcovia skúšajú predať za viac ako je reálna trhová cena. Vtedy treba skúsiť zjednať alebo odísť. Ide hlavne o hotely, ktoré v oblastiach, kde nie sú nároční turisti sú nie v úplne top kvalite. Lepšie je si pred potvrdením a zaplatením pozrieť izbu.

V niektorých pozitívnych veciach by sa ľudia na slovensku mohli inšpirovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?