Ovládame sociálne siete alebo ony nás ?

Autor: Karol Voltemár | 9.3.2013 o 15:49 | (upravené 9.3.2013 o 16:35) Karma článku: 5,72 | Prečítané:  826x

Fenoménom dnešnej doby sú sociálne siete. Facebook, Google+, Twitter, Instagram, ... Je ich toľko a každá z nich nám umožňuje dostávať informácie zo svojho okolia, sveta a zároveň ich zdieľať. Svet informácií sa stáva komplikovaným a toľko zmätočným, že väčšina ľudí sa v ňom stráca. Čo je horšie, postupne nahrádza komunikácia cez tieto bežnú komunikáciu a ľudia bez námahy získajú čo potrebujú. To sa deje hlavne ak sociálne siete ovládajú ich a nie naopak.

Sociálne siete ponúkajú informácie. Nie sme nútení ich hľadať, niečo pre ne urobiť. Len ich máme a strácame sa v ich záplave. Má to výhody, ale aj nevýhody. Dôležité je vedieť s nimi narábať a pracovať tak, aby nám neobmedzovali reálny život. To sa stáva hlavne tým, ktorí s nimi nevedia narábať a úplne im podľahnú.

Možností, ako sa to môže prejaviť je podľa mňa množstvo. Vynechávanie osobného kontaktu s priateľmi, rodinou a outdoor aktivity, ktoré sú nahrádzané komunikáciu na sociálnych sieťach. Strata záujmu o čokoľvek v reále, ale enormný záujem a podporovanie na internete.

Kto za to môže? Možno aj tá naša lenivosť alebo snaha sa veci zjednodušiť. Veď stačí napísať a dostanem čo potrebujem. Len ľudia si neuvedomujú, že prídu o osobný kontakt. Pri tom okrem informácie používame iné formy komunikácie, emócie a vytvárajú sa zážitky. To náš život robí pestrým a zaujímavým. Nedostatok živej komunikácie nás ochudobňuje.

Samozrejme je veľa činností, ktoré nám socálne siete v dnešnej dobe uľahčujú v pozitívnom zmysle slova.  Okrem možnosti poskytnúť zamestnanie, nestrácať čas zháňaním niektorých informácií, rýchly spôsob komunikácie a komunikácia na diaľku.

Tak ako so všetkým platí všetkého veľa škodí a tak musíme si dať veľký pozor na to, či sa náhodou trávením času na nich neokrádame o niečo podstatné. Je veľmi tenká čiara medzi mrhaním a využívaním času na nich. Ten je v živote len jeden a nemôžeme ním mrhať do nekonečna.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov, debatujeme o ňom do omrzenia v čase robotizácie a editovania ľudského genómu, v čase, keď máme šance aj na lepšiu budúcnosť.

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade pracujú.

ŠPORT

Od hladu zabíjal prakom holuby, Alves pokoril legendu za pár sekúnd

Futbal vám prinesie len žiarlivosť, pokrytectvo a falošných priateľov, tvrdí obranca Juventusu Dani Alves.


Už ste čítali?