Finančná kríza?!

Autor: Karol Voltemár | 16.10.2012 o 17:52 | (upravené 16.10.2012 o 22:43) Karma článku: 13,54 | Prečítané:  873x

Na sociálnej sieti sa občas objaví zaujímavá informácia. Minule som si prečítal citát:"To čomu sme zvykli hovoriť hospodáraska kríza, je iné meno pre morálnu biedu. Morálna bieda je príčina a hospodársky úpadok dôsledok. V našej krajine je veľa ľudí, ktorí sa domnievajú, že hospodársky úpadok sa dá sanovať peniazmi. Hrozím sa dôsledkom tohoto omylu. V postavení, v ktorom sa nachádzame nepotrebujeme žiadne geniálne obraty a kombinácie. Potrebujeme morálne postoje k ľudom, práci a verejnému majetku. Nepodporovať bankrotárov, nerobiť dlhy, nevymieňať hodnoty za nič a nevydierať pracujúcich". Neviem či citát Tomáša Baťu z roku 1932 je pravdivý, ale je pravdivý aj v roku 2012. Ľudia sa z histórie nepoučili. Tá sa čiastočne opakuje.

Opakuje sa možno preto, že si to ľudia nezažili a žijú v imaginárnom svete konzumu, ktorý ich živý produktami, dokonalými telami ovešanými handrami a cennosťam, ktoré k životu nepotrebujú. Potrebujú sa hnať za ziskom, aby mali na všetko na čo si pomyslia.

Čokoľvek čo má sused, kamarát. Chcú sa tým pochváliť a zažiť chvíľku slávy vo svojom okolí. Ukojiť svoje túžby. Cesta je cieľ a cestou tejto spoločnosti sa stal konzum. Popri tejto honbe za vecami, im uniká život a sloboda. Vymieňajú sa hodnoty za peniaze.

Ľudia sa stravujú nezdravo, kupujú nekvalitné potraviny, žijú v strese a majú pomýlené hodnoty. To síce veľmi teší farma biznis, ktorý nepotrebuje predsa zdravú populáciu. Na nej toľko nezarobia.

V médiach dnes masírujú hlavu každému, kto ich sleduje. Tým čo je "in". Telenovelami, ktoré umožnia divákovi snívať sen, ktorý je odtrhnutý od jeho reality. Správami, v ktorých sa takmer nenachádzajú nebulvárne alebo násilné informácie. Reality show a relácie beez hodnoty, v ktorých sa ryžuje na ľútosti, hlúposti ľudí a slepej viere v bohatsvo bez námahy.

Veď politici a ani biznis sféra, čo predávajú produkty nepotrebujú ľudí čo rozmýšlajú.

Tu sa dostávame k morálnej biede v spoločnosti. Zmenu stavu nie je možné urobiť plošnými zásahmi, zákazmi alebo reguláciami. K zmene by malo prísť u každého jednotlivca. A to tým najdôležitejším - rozhodnutím a následnou zmenou života a životného štýlu

Nerobiť dlhy

Dnes je spoločnosť vďaka politikom neskutočne zadĺžená. Je otázkou času, kedy nám to prinesie dôsledky Vždy je pohodlnejšie si požičať, na úkor nás alebo budúcej generácie, ak peniaze nie sú moje. Sú štátne a teda nikoho. To základnou príčinou korupcie v štátnej sfére. Ľudia radi rozdávajú z cudzieho. Korupčne nastavený systém nezmeníme zo dňa na deň.

Ľudia dovolia politikom len to, čo poznajú a sú na to zvyknutí. Každý z nás si rád požičia alebo už pôžičku má. Pôžička obmedzuje naše životy, strácame slobodu a nestíhame sa obracať, aby sme splatili úroky z nej. V takej spoločnosti, čo žije v dlhu nikoho ani nenapadne pozerať sa na dlh nikoho, ale zároveň nás všetkých. Pôžička je ilúziou, v ktorej nepociťujeme realitu, až tak drasticky.

Určite sa pôžičkám nedá vyhnúť úplne. Dôležité je to, aby bola vždy splatiteľná. Hlavne pri podnikaní a dlhodobejších väčších projektoch je to málo kedy realizovateľné, kedže požičaný kapitál, tvorí v prípade úspešných projektov ešte väčší a  prispieva aj na rozvoj spoločnosti.

Možno sa stačí sa uskromniť. Kupovať si len to, na čo naozaj máme, to čo naozaj potrebujeme.

Zastaviť plytvanie

Vrcholom plytvania je živenie prebujneného štátneho alebo akéhokoľvek byrokratického aparátu. Neefektivita štátu, zbytočná prezamestnanosť je ďalší problém tejto spoločnosti. Štát robí dlhy, podporujé firmy a neziskové organizácie, ktoré by sa na skutočnom trhu v živote neuživili a všetko to sanuje z peňazí, na ktoré si musí celá spoločnosť požičať, kapitálovotvorná vrstva zarobiť.

Na to, aby to bolo zastavené je potrebné, aby čo najviac ľudí sa proti tomu postavilo. Vznikol by tlak z dola a štátna hydra sa minimalizovala. Potrebujeme morálne postoje k verejnému majetku a pri nakladaní s ním. A postoj vedia zaujať len ľudia. História je svedkom, toho, že to tak nefunguje a tak treba verejný majetok minimalizovať na efektívnu mieru.

Žial, politika je obrazom spoločnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?